Voľnočasová činnosť

Záujmové a voľnočasové aktivity ponúkajú rôznorodý program, ktorý zohľadňuje špecifické potreby, schopnosti a záujmy klientov a zároveň využíva možnosti, ktoré nám ponúka areál zariadenia zasadený do lona prekrásnej prírody. Našim klientom ponúkame prostredníctvom rôznych aktivít zmysluplné využívanie voľného času formou záujmových a terapeutických činností. S cieľom zmysluplného trávenia voľného času sa klienti majú možnosť zapájať do aktivít formou krúžkov, výletov, kultúrnych, spoločenských a športových podujatí organizovaných v zariadení aj mimo neho.

Aplikovaná behaviorálna analýza (ABA terapia), predstavuje intenzívny tréning, ktorým sa zameriavame na učenie komunikácie, poznávacích a sociálnych zručností, hry, samoobslužných zručností rozdelených do malých a postupných krokov. Prostredníctvom ABA  metódy pozorujeme a hodnotíme správanie a učíme ich novému správaniu. Základom je individuálny program vypracovaný pre konkrétne dieťa, vychádzajúci z jeho hodnotenia, pričom rešpektuje jeho schopnosti, potreby, záujmy či situáciu v rodine. Všetky nové zručnosti (nové správanie)  nacvičujeme v rámci postupného nácviku, pričom sa činnosť rozdelí na malé úlohy, ktoré dieťa postupne učíme. ABA terapiu klienti navštevujú niekoľkokrát do týždňa.

Arteterapia je adekvátnym zdrojom k interpretáciám pomocou výtvarných prostriedkov a pre komunikáciu výtvarným umením. Výtvarná tvorba prispieva k intelektuálnemu, emocionálnemu a estetickému vývoju dieťaťa. Prostredníctvom práce s plastickým materiálom, hlinou, formou kresby alebo maľby, môžu klienti vyjadriť svoj vlastný obraz o svete, o ľudských vzťahoch, alebo vyjadriť svoje vlastné pocity. Hlavným cieľom art terapie je kompenzácia intelektových deficitov a ich poznávacích funkcií kresbou. Kresba je grafický prejav, ale i výtvarná tvorba, obohacujúca tvorivosť a fantáziu. Klienti majú k dispozícii ateliér, kde sa môžu venovať kreatívnej tvorbe.

Muzikoterapia je špecifická kreatívna terapia, systematicky riadená a cielene využívajúca medziľudský zvukový priestor a hudbu, za účelom zlepšenia, stabilizovania, alebo znovuobnovenia zdravia. Pomocou nej sú oslovované fyzické, psychické, sociálne a spirituálne obsahy. Keďže využíva špecifické prostriedky a operuje samostatným systémom metód, - je to špecifická terapia. Úlohou terapie je vytvárať harmóniu, ktorá nie je pevne daná, ale musí byť neustále tvorená. Muzikoterapia môže cielene pôsobiť na orgány, alebo viac povzbudzovať duševné prežitky a tvorivé schopnosti klienta. Používa sa v prípadoch, kedy je treba neverbálnym spôsobom podporiť rozum, schopnosť prežívania a prejav.

Snoezelen je multifunkčná metóda, ktorá sa realizuje v obzvlášť príjemnom a upravenom prostredí pomocou svetelných a zvukových prvkov, vôní a hudby, pričom jej cieľom je vyvolanie zmyslových pocitov. Podpora sa vzťahuje na viaceré oblasti vývinu: vnímanie, emocionalitu, kognitívne procesy, komunikáciu a motoriku. Ďalšími cieľmi môže byť napríklad redukcia stresu a stereotypného správania, zvýšenie spontaneity, motivácie, iniciatívy a zlepšenie vzťahu medzi klientom a terapeutom. Praktizujeme zrakovú, hmatovú, sluchovú a čuchovú stimuláciu, motivujeme ich k aktivite. Pre vytvorenie správnej atmosféry sa musíme vcítiť do situácie klienta, „pozerať sa jeho očami“ a „počúvať jeho ušami“. Tak dokážeme vytvoriť príjemnú atmosféru, v ktorej sa bude cítiť dobre. Klient by sa mal podľa svojich možností rozhodnúť sám a iniciatíva by mala vychádzať od neho. Sprievodca rešpektuje klienta a prispôsobuje sa jeho voľbe. Je potrebné, aby sprievodca rešpektoval tempo klienta a poskytol mu dostatok času, pretože intenzita vnímania a spracovania podnetov je u osôb s postihnutím rozdielna. Dôležité je opakovanie, keďže klienti potrebujú omnoho viac času na vnímanie a spracovanie podnetov. Je ťažké stanoviť, ako často, ako dlho a akým spôsobom. Tu sú opäť významnými indikátormi najmä reakcie klienta. Biela Snoezelen miestnosť bola otvorená v roku 2015 a postupne bola opakovane doplnená ďalšími stimulačnými prvkami.

Biblioterapia je liečba prostredníctvom kníh. Knihy v sebe ukrývajú kúzlo, ktoré nás dokáže preniesť do iného sveta. Knihy prinášajú cenné informácie, napomáhajú osobnostnému rozvoju a uvoľňujú psychické napätie. Sú jedným z druhov psychoterapie. Klienti na základe čítania konfrontujú vlastné problémy, hľadajú iné riešenia a nachádzajú vzory pre svoje konanie.

Krúžok domácich prác a dielnička, je zameraný na rozvoj a na osvojenie si základných pracovných návykov a zručností potrebných pre vedenie domácnosti, zdokonaľovanie v sebaobsluhe (úprava lôžka, upratovanie izby, skrine,  skladanie bielizne, triedenie vecí), pranie malej osobnej bielizne či žehlenie. Práce v dielničke sú zamerané na kreatívnu tvorbu zameranú na prípravu materiálu na šitie či tkanie (strihanie nepotrebného materiálu, práca s vlnou, drobné opravy osobnej a posteľnej bielizne) a na samotné šitie, tkanie, prácu s tkaninami, vlnou a podobne (koberčeky, vankúšiky, bábiky, ihelníčky a pod.).

Krúžok varenia a tréningová kuchynka, slúžia pre nácvik zručností súvisiacich so stolovaním, varením, pečením, prípravou jednoduchých jedál a nápojov. V ZSS Hrabiny majú klienti k dispozícii 3 plne vybavené tréningové kuchynky, využívané v rámci krúžku varenia a na individuálnu prípravu jedál klientov. Snažíme sa, aby klienti dosiahli čo najväčšiu samostatnosť pri príprave jednoduchých jedál, nápojov či sladkých dobrôt. Pestujeme u nich pozitívny vzťah k práci a k spolupráci v tíme. Chceme, aby svoju prácu vykonávali s radosťou a chuťou, tešili sa z vykonanej práce a výsledného efektu. Klienti sa naučia vybrať si nové recepty a oboznamujú sa s kalkuláciou na nákupy tovarov potrebných na realizáciu vybraného receptu.

Kaplnka a religioterapia, sú priestorom pre uspokojenie duchovných potrieb klientov. V malej kaplnke v interiéri zariadenia môžu klienti zotrvať v modlitbe, niekoľkokrát v roku sa zúčastniť svätej omše a pristúpiť k sviatostiam. Obsahom religioterapie je oboznámiť sa a priblížiť klientom problematiku Biblie (Svätého písma) hlbším spôsobom. Čítanie Svätého písma, ktoré je rozdelené na Starý a Nový zákon, obsahujúci knihy a spisy svätopiscov, biblické udalosti od čias stvorenia sveta po narodenie Ježiša Krista a od verejného účinkovania Ježiša Krista po jeho Nanebovstúpenie. Rovnako aj Posledné spisy Nového zákona a účinkovanie Apoštolov po poslednú knihu Nového zákona, ktorou je Zjavenie apoštola Jána. V rámci tejto terapie môžu klienti hlbšie nazrieť do problematiky Biblie, prezrieť si ju a dozvedieť sa viac aj o oblasti prikázaní a sviatostí.

Úlohou športového krúžku je zlepšiť celkový fyzický a psychický stav klientov, zlepšiť pohybový prejav a pohybovú výkonnosť, upevniť nácvik správneho držania tela, či rešpektovanie pravidiel pri kolektívnych hrách. Ďalšou dôležitou úlohou športového krúžku je vzbudiť záujem a vzťah klientov k športu, nadobudnúť radosť z pohybu, spolupatričnosti a rastu sebavedomia u klientov. Krúžok sa zameriava na bocciu, stolný tenis, futbal, parakarate, atletiku, florbal, loptové hry, bicyklovanie a zo zimných športov najmä beh na snežniciach. Pre športové aktivity majú klienti k dispozícii menšiu telocvičňu v interiéri a vo vonkajšom areáli staršie multifunkčné ihrisko a futbalové ihrisko.

Počítačový krúžok má za cieľ osvojenie si základov práce s počítačom a internetom, prácu s textom, obrázkami, zorientovanie sa pri hľadaní rôznych informácií. Klienti tu trávia voľný čas šťastne a v dobrej nálade – pri počúvaní hudby a sledovaní rozprávok. Užijú si aj množstvo hier, ktoré im ponúknu rôzne benefity, prinútia ich k vytrvalosti, trpezlivosti a zlepšia mnohé ich schopnosti. V zariadení je k dispozícii počítačová miestnosť vybavená počítačmi s prístupom na internet a tlačiarňami. Miestnosť bola vybudovaná s podporou firmy Slovak Telekom v roku 2010 a jej vybavenie sa postupne pravidelne obnovuje.

V rámci krúžku „Šikovné rúčky“, chceme u klientov podporiť rozvoj jemnej motoriky, schopnosti sústrediť sa a podporiť rozvoj manuálnych zručností prostredníctvom kreatívnej tvorby z rôznych materiálov ako napríklad hlina, pedig, drevo, kameň, papier, sklo, vosk, mydlová hmota, drôt či koža. Neoddeliteľnou súčasťou je rozvoj vlastnej fantázie a predstavivosti pri tvorbe vlastného výrobku. Zariadenie má k dispozícii pre tvorbu z hliny hrnčiarsku dielňu. Tvorbu z bežných materiálov realizujú zamestnanci s klientami v režime bežného dňa v spoločenských miestnostiach na každom oddelení. Tvorbe z pedigu sa venuje predovšetkým naša „Tvorivá dielňa“ na Baníckom námestí v Novej Bani.